Swornegacie

Swornegacie, to wieś o bardzo odległych korzeniach. W dokumentach nazwa tej osady pojawiła się już w 1272 r.- wówczas to papież Grzegorz X osadę Swornegacie wziął pod swoją opiekę. Pierwszy erem założyli tu augustianie, który w czasie swych wędrówek odwiedzał Książe Mestwin. Po nich posiadłość objęli cystersi, którzy tereny te oddali krzyżakom. Ta, niezwykle urokliwie położona wieś ma za sobą bogatą historię, w którą niezmiennie wplatane były losy jej mieszkańców.

Może jeszcze tylko kilka słów o etymologii nazwy „Swornegacie”, która ciągle wzbudza wiele kontrowersji i zaciekawienia, a jest „pomnikiem” staropolszczyzny. Staropolskie sworny- oznaczało zgodny, swora oznaczała kiedyś smycz, sworka to związek, sworność to jednomyślność, zgoda. Od staropolskiej swory pochodzi sworzeń, służący do obrotowego łączenia części maszyn, a także zawór, zawartość, zwornik. Gać- to faszyna, wiązki chrustu, również tama, grobla. Gacic znaczyło mościć, opatrywać. Najprościej nazwę Swornegacie można wytłumaczyć jako „zwarte groble”.

W razie problemów z dojazdem do Swornegaci zapraszamy pod link: https://meteor-turystyka.pl, gdzie można odnaleźć mapę, która z pewnością ułatwi Państwu drogę do naszych Mieszkań Wakacyjnych u Donaty.